Logo PZFP
pl   |   en

Słaby odczyt wskaźnika PMI

04.11.2019 r.

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł w październiku do poziomu 45,6 pkt, odnotowując najniższą wartość od połowy 2009.

Przed miesiącem ten sam wskaźnik wyniósł 47,8 pkt - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Kolejna wartość tego wskaźnika poniżej progu 50 pkt., może być uznawana za zwiastun nadchodzącego spowolnienia w naszym przemyśle. Październikowe dane są znacznie gorsze od oczekiwań rynkowych, które były na poziomie 48,1 pkt. Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadły w najszybszym tempie od ponad 10 lat.

Purchasing Managers' Index, PMI to wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of financial activity. Ma on na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi. Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane z anonimowych ankiet, przesyłanych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi: stan produkcji przemysłowej, ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej, aktywność w sektorze budownictwa oraz rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku. Poszczególne elementy mogą się różnić, w zależności od charakterystyki wybranej branży.

« Powrót do listy aktualności