II posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

6 lutego w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. W spotkaniu, z ramienia PZFP, wziął udział w roli obserwatora Prezes Związku Marek Mika i Piotr Rogowiecki jako ekspert z zakresu instrumentów zwrotnych.

W trakcie posiedzenia przyjęto założenia projektu Banku Gospodarstwa Krajowego dot. pożyczek na samozatrudnienie. To pierwszy z czterech, planowanych w programie instrumentów finansowych dotyczący pożyczek na samozatrudnienie. Założenia projektu przewidują uruchomienie wsparcia w postaci preferencyjnych pożyczek na podjęcie samozatrudnienia. Na ten projekt przeznaczono 674 mln zł, które będą stanowić dokapitalizowanie realizowanego Programu Pierwszy Biznes - Wsparcie w Starcie. Poszerzona zostanie grupa docelowa, m.in. o pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się osoby pracujące o niższych dochodach.

Prezes Marek Mika w klarowny sposób rozwiewał  wątpliwości pojedynczych  uczestników spotkania dotyczących instrumentu na samozatrudnienie, takie jak – miałby on sprzyjać „uśmieciowieniu rynku pracy”, zaproponowana formuła wdrażania nie chroni pożyczkobiorców przepisami prawa bankowego.

W okresie realizacji projektu, który obejmuje cały okres programowania i zakończy się w grudniu 2029 r., zaplanowano udzielenie 6900 pożyczek. Przepisy dotyczące udzielania pożyczek, tak jak i grupa osób uprawnionych do ubiegania się o pożyczki, zostały określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W trakcie posiedzenia Komitetu Monitorującego podjęto również uchwałę dotyczącą przyjęcia katalogu i systematyki ogólnych kryteriów wyboru projektów obowiązujących w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Drukuj