Polski Związek Funduszy Pożyczkowych      pzfp@pzfp.pl       22 521 06 71    

Slide 1
Fundusze pożyczkowe

szansą na rozwój Twojej firmy

Slide 1
Fundusze pożyczkowe

szansą na rozwój Twojej firmy

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2022 r.

NBP opublikował opracowanie dotyczące rozwoju systemu finansowego w Polsce w 2022 r.

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2022 r. to cykliczne opracowanie przedstawiające funkcjonowanie systemu finansowego (instytucji i rynków finansowych) w danym roku. Analizą objęto również infrastrukturę systemu finansowego oraz regulacje prawne kształtujące warunki jego działania. Zaprezentowano także perspektywę kształtowania się dynamiki akcji kredytowej do 2025 roku.

Na koniec 2022 r. relacja aktywów krajowego systemu finansowego do PKB wyniosła 117% i ze względu na szybszy wzrost PKB niż aktywów sektora finansowego, obniżyła się w porównaniu ze stanem na koniec 2021 r. Polski sektor finansowy, w tym sektor bankowy, w porównaniu z najwyżej rozwiniętymi gospodarczo krajami, nie jest nadmiernie rozwinięty.

Sektor bankowy w Polsce, podobnie jak w innych krajach regionu, był największą częścią systemu finansowego. Na koniec 2022 r. aktywa banków stanowiły około 76% aktywów polskiego systemu finansowego. Największą pozycję w aktywach sektora bankowego stanowiły, podobnie jak w minionych latach, kredyty dla sektora niefinansowego – w tym kredyty dla gospodarstw domowych, a drugą pod względem wartości – papiery skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa.

Rynek obligacji skarbowych pozostawał w 2022 r. dominującym segmentem krajowego rynku długoterminowych papierów dłużnych. Największy udział w strukturze inwestorów na rynku obligacji skarbowych zachowały banki krajowe, które na koniec 2022 r. posiadały obligacje skarbowe o wartości 353,8 mld zł.


Drukuj  

Polski Związek Funduszy Pożyczkowych
ul. Żurawia 32/34
00-515 Warszawa
Tel: 22 521 06 71
Tel. kom. 602 413 685

Serwis pzfp.pl administrowany przez Polski Związek Funduszy Pożyczkowych stosuje dla prawidłowego działania pliki cookies. Politykę prywatności, cel i sposób stosowania plików cookies można znaleźć wybierając przycisk "Polityka Prywatności".